Część 1. Technika radzenia sobie oparta na uwadze.
O psychologii i stresie napisano już chyba wszystko. Jednak każdy ma swój czas, kiedy przychodzi zrozumienie. Dlatego tej wiedzy nigdy dosyć.
Źródłem wielu problemów jest użycie nieadekwatnej uwagi. Kiedy doświadczamy trudnej sytuacji np. w pracy, w relacjach z mężem lub żoną itd. W ogóle żyjemy w kompletnie stresogennym świecie. Przeciąża nas pandemia, hałas, oczekiwania innych wobec nas, trudności finansowe, losowe zdarzania traumatyczne takie jak choroby czy śmieć kogoś bliskiego. Przykłady można by mnożyć. Każdy je zna z własnego doświadczenia.
Właściwie wszyscy mają tendencje do nadmiernej koncentracji na sytuacjach stresowych. Uwaga nadmiernie skupiona na problemach pozbawia sił i zdolności jasnej oceny sytuacji.
Nie na wszystko mamy wpływ. Dobrze byłoby zaakceptować ten prosty fakt. Warto skupić się na przekierowaniu naszej destrukcyjnej uwagi (kłębiące się pytania „dlaczego?” „dlaczego?” „dlaczego?”) i przekuć tą energię na uwagę, która doda nam sił.
ODWRACANIE UWAGI jest jedną z technik stosowanych w psychoterapii. Bardzo przydatna w leczeniu depresji oraz radzeniu sobie z różnymi nałogami. Głównym jej celem jest przekierowanie naszej uwagi z przygniatających bodźców wewnętrznych (natłok myśli, bólu, wspomnień) na bodźce zewnętrzne.
Ale jak to zrobić, opiszę w następnym poście. Zapraszam :)
コメント