top of page
Szukaj
  • renataolszewska22

SAMOTNOŚĆ EMOCJONALNA cz. 9

Niedojrzali emocjonalnie rodzice często wychowywali się w środowisku rodzinnym, które uniemożliwiło im pełny rozwój emocjonalny i intelektualny.


W rezultacie przejawiają nazbyt uproszczone podejście do życia, zawężając ogląd doświadczanych sytuacji, tak aby pasował do ich nieelastycznych strategii radzenia sobie.


Ograniczone poczucie własnego „ja” czyni z nich egocentryków oraz upośledza ich wrażliwość na potrzeby i uczucia innych ludzi. Ich reaktywne emocje, brak obiektywizmu i lęk przed bliskością sprawiają, że mają trudność w nawiązywaniu bliskich relacji, zwłaszcza z własnymi dziećmi. Są skupieni na sobie i niewrażliwi, a zatem niedostępni emocjonalnie dla swoich dzieci.


Obawiają się prawdziwych uczuć i próbują kontrolować innych dla własnej wygody. Żaden z tych rodziców nie sprawia, że jego dzieci czują się zauważane pod względem emocjonalnym.


Towarzystwo każdego z nich jest wyczerpujące na swój własny sposób i w ostatecznym rozrachunku wszystkie interakcje skupiają się tylko na rodzicach. Co więcej, żadne z nich nie jest zdolne do autentycznej wzajemności w relacjach międzyludzkich.


Ich trudne życie nie usprawiedliwia postępowania wobec Ciebie.


Nie powielaj ich błędów.


Jeśli jesteś dzieckiem niedojrzałego emocjonalnego rodzica to wykształciłeś w sobie wzorzec postępowania, który pociągnąłeś za sobą w dorosłe życie.


A o tym przeczytasz w następnych częściach.🙂👍


Jeśli potrzebujesz wnikliwej i szczerej rozmowy na ten temat zapraszam do Renata Olszewska do Klinika Zdrowego Rozsądku 💚💚💚✋


8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Коментарі


Post: Blog2_Post
bottom of page