top of page
Szukaj
  • renataolszewska22

SAMOTNOŚĆ EMOCJONALNA cz.7

Bierny rodzic chętnie oddaje inicjatywę dominującemu partnerowi, a nawet przyzwala na przemoc i zaniedbanie, przymykając oczy na takie zachowania. Minimalizowanie problemów i ustępowanie w prawie każdej sprawie to sposób radzenia sobie biernego rodzica.


Na pozór wydaje się dość liberalny i nawet fajny. Nie złości się na dziecko ani do niczego nie zmusza, nie stawia zdrowych granic a mimo to wywiera negatywny wpływ. Jego niedojrzałość emocjonalna koncentruje się na zaspakajaniu swojej egocentrycznej potrzebie znajdowania się w centrum czyjejś pełnej czułości uwadze. Sam jest na typowym dla dziecka poziomie i dlatego często jest rodzicem lubianymi z pozornie głęboką więzią ze swoim potomstwem.


Może Cię kochać ale nie potrafi pomóc !!!


W trudnych sytuacjach rodzinnych bierny rodzic ma tendencję do popadania w odrętwienie, wycofywania emocjonalnego i chowania głowy w piasek, pozostawiając dziecko na pastwę dominującego partnera. Schodzi z linii ognia i bezrefleksyjnie zostawia swoje dziecko bez pomocy i emocjonalnego wsparcia, zmuszając je do radzenia sobie z trudnościami na własną rękę. Kwituje wszystko co najwyższej stwierdzeniem „Tatuś/Mamusia potrafi być taki/a surowy/a”.


W dzieciństwie prawdopodobnie byłeś przekonany że nie da się poprawić Twojej sytuacji. Może już przeżyłeś szok i zaskoczenie gdy dotarło do Ciebie że na Twoim wspaniałym i miłym rodzicu w rzeczywistości spoczywała odpowiedzialność aby stanąć w Twojej obronie. A może nie dotarło jeszcze do Ciebie że Twój rodzic miał obowiązek dbać o Twój emocjonalny dobrostan przynajmniej z takim zaangażowaniem, z jakim dbał o własne sprawy.

Jeśli uwielbiałeś swojego biernego rodzica, możesz w dorosłym życiu znajdować wymówki na usprawiedliwienie dla osób, które Cię porzuciły.


Pomyśl o tym.


12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page