top of page
Szukaj
  • renataolszewska22

SAMOTNOŚĆ EMOCJONALNA cz.3


Samotność emocjonalna jest tak przygnębiająca, że kiedy doświadczałeś jej będąc dzieckiem, robiłeś wszystko, co konieczne, aby nawiązać jakąkolwiek więź z rodzicem. Nauczyło cię to stawiać potrzeby innych ludzi na pierwszym miejscu, uważając, że taką właśnie cenę trzeba zapłacić za możliwość bycia z kimś emocjonalnie blisko.


Zamiast oczekiwać od innych wsparcia lub zainteresowania, brałeś na siebie obowiązek udzielania im pomocy, przekonując wszystkich dookoła, że masz niewielkie potrzeby emocjonalne. Niestety taka postawa często prowadzi do jeszcze większej samotności.


Z powodu braku wsparcia ze strony niedojrzałych emocjonalnie rodziców, wiele dzieci spragnionych uczuć marzy aby ich dzieciństwo dobiegło końca. Sądzą, że najlepszym rozwiązaniem będzie szybko dorosnąć i stać się samo wystarczającymi. Takie dzieci są ponad wiek dorosłe i posiadają wiele umiejętności, choć w głębi serca czują się samotne. Dzieci z takich rodzin, tak szybko jak to tylko możliwe idą do pracy, prowadzą życie seksualne, biorą ślub lub zaciągają się do wojska. Nie mogą się doczekać dorosłego życia, sądząc, że przyniesie im wolność i szansę na znalezienie swojego miejsca. Niestety, ponieważ śpieszno im opuścić dom, tolerują bycie wykorzystywanym emocjonalnie. Często godzą się na samotność emocjonalną w swoich związkach, gdyż taki stan wydaje im się normalny.


Najbardziej prymitywne części naszego mózgu każą nam uznawać za bezpieczne to co znajome !


Skłaniamy się do powtarzania sytuacji, których już doświadczyliśmy, wiemy, bowiem, jak sobie z nimi radzić. Kiedy jesteśmy dziećmi, nie uświadamiamy sobie ograniczeń naszych matek i ojców. Myśl że rodzice są niedojrzali lub pełni wad jest dla dziecka zbyt przerażająca i poniekąd na szczęście poza jego percepcją. Z wiekiem konsekwentnie zaprzeczamy bolesnej prawdzie na temat naszych rodziców, co skutkuje że nie potrafimy rozpoznać, gdy inni ludzie krzywdzą nas w podobny sposób. Mechanizm zaprzeczania, sprawia, że odgrywamy wciąż na nowo ten sam scenariusz i nie zauważamy, gdy zaczyna się on powtarzać kolejny raz.


Potrzebujesz wnikliwej i szczerej rozmowy na ten temat 🤔? Zapraszam do Kliniki Zdrowego Rozsądku 👍....

29 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


Post: Blog2_Post
bottom of page