top of page
Szukaj
  • renataolszewska22

SAMOTNOŚĆ EMOCJONALNA cz. 2

To nie jest Twoja wina że przyszło Ci wzrastać w rodzinie gdzie brakowało dojrzałości emocjonalnej.

Niedojrzali emocjonalnie rodzice są tak skupieni na sobie, że nie zauważają emocji i przeżyć swoich dzieci. Lekceważą też znaczenie uczuć i obawiają się bliskości emocjonalnej. Ich własne potrzeby emocjonalne wzbudzają w nich dyskomfort, nie mają więc pojęcia, jak zaoferować wsparcie na poziomie uczuciowym.

Tacy rodzice czują się nieswojo lub potrafią się rozgniewać, jeśli ich dziecko się denerwuje, wymierzają mu karę, zamiast je pocieszyć. Takie reakcje tłumią w dzieciach instynktowne pragnienie kontaktu z innymi tworząc emocjonalną samotność.

Jeśli sądziłeś, że uczucie pustki i samotności, który nosisz w sobie od dzieciństwa jest tylko Twoim, prywatnym doświadczeniem, to wiedz że takich osób jest niestety bardzo, bardzo dużo. Twoja samotność jest możliwym do przewidzenia skutkiem dorastania w otoczeniu osób niewystarczająco empatycznych.

Ta samotność zawiera też ważną dla Ciebie informację. Poznanie przyczyny Twojej samotności emocjonalnej stanowi pierwszy krok do nawiązania bardziej satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi.


Potrzebujesz wnikliwej i szczerej rozmowy na ten temat 🤔? Zapraszam do Kliniki Zdrowego Rozsądku 💚


33 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page