Kojące fantazje pozwalają przetrwać brak miłości w niedojrzałej emocjonalnie rodzinie.
Jednak gdy wkraczamy w dorosłość, podświadomie zaczynamy oczekiwać, że nasze kojące fantazje urzeczywistnią się dzięki naszym relacjom z innymi ludźmi.
Nasze podświadome oczekiwania wobec innych pochodzą wprost z dziecięcego świata marzeń. Wydaje nam się że jeśli będziemy wystarczająco długo próbować, w końcu uda nam się sprawić, że inni ludzie zmienią się i nas pokochają. Możemy sądzić że naszą samotność emocjonalną uleczy w końcu partner, który zawsze będzie myślał przede wszystkim o naszych potrzebach, albo przyjaciel, który nas nigdy nie zawiedzie.
Często te nieuświadomione fantazje przynoszą negatywny, autodestrukcyjny skutek.
Osoby głodne miłości i akceptacji bywają pewne, że w dorosłym życiu, partner obdarzy je takimi uczuciami, o jakich zawsze marzyli, jeśli tyko będzie robić wszystko, czego sobie zażyczy. Jednak gdy partner nie poświęca takiej uwagi, której oczekują, doświadczają pogłębiającej się frustracji, gniewu i złości.
Te emocje maskują uczucie lęku, którego doświadczają po uświadomieniu sobie, że ich kojące fantazje nie urzeczywistnią się, choć starają się z całych sił.
Od czasu dzieciństwa takie osoby są przekonane, że staną się w końcu godne miłości, jeśli tylko będą wystarczająco „dobrą osobą”, co skutkuje nadmierną uległością wobec partnera, brakiem granic i asertywności. Spirala oczekiwań i niespełnień nie ma końca a pogubienie i niezrozumienie tylko się potęguje.
Jeśli potrzebujesz wnikliwej i mądrej rozmowy na ten temat to zapraszam do Klinika Zdrowego Rozsądku do Renata Olszewska 👍✋
Comentarios